Ciekawe osobowości, zaledwie kilka minut czytania.
Dlaczego czujemy się źle, skoro czujemy się tak dobrze? Tak nazywa się wspaniały nowy produkt w terapii książką, który również oferuje odpowiedź. Na przystawkę prezentujemy krótki wywiad z jej autorem Andersem Hansenem.
Stwierdzenie „kiedyś było lepiej” nie może być dalsze od prawdy. To my przeżywamy najlepszy czas w całej historii ludzkości. Mimo to mamy wrażenie, że zatracamy się w pogoni za szczęściem. Jeśli i Ty chciałbyś mieć mapę, polecamy sprytnie, żwawo, a przede wszystkim zrozumiale napisaną książkę Dlaczego jest nam źle, gdy czujemy się tak dobrze?, która przybliża Cię do życia emocjonalnego z neurologicznego punktu widzenia. Możesz nawet być zaskoczony, jak wiele z tego, z czym się zmagasz, jest w rzeczywistości pożądanym przejawem normalnego funkcjonowania twojego mózgu.
Jak się masz, Andersie?
Jestem pełna energii, bo jest poranek – moja ulubiona część dnia!
Wielu klientów Book Therapy zaczyna dzień od naszych środowych wywiadów. Jak chcesz to zacząć?
Więc wstaję o siódmej, idę do kawiarni za rogiem na kawę, a potem trochę czytam i piszę. Najlepsze pomysły mam przed dziesiątą, więc zawsze staram się to wykorzystać. To tak, jakby mój wewnętrzny krytyk jeszcze się nie obudził.
Po pierwsze, co powinniśmy zmienić w sposobie myślenia o szczęściu?
Nie powinniśmy postrzegać szczęścia jako celu samego w sobie, ale jako produkt uboczny zrobienia czegoś znaczącego. Obecny pogląd na szczęście jako niekończące się dobre uczucie jest całkowicie nierealistyczny z punktu widzenia mózgu. Najokrutniejszym oszustwem natury jest przekonanie, że jeśli będziemy robić tylko rzeczy, które sprawiają, że czujemy się dobrze, będziemy szczęśliwi. To tak nie działa.
Czy podczas pracy nad książką natrafiłeś na coś zaskakującego?
Największą niespodzianką nie była jednak książeczka paszportowa. Chodziło o zainteresowanie książką i reakcje czytelników. Napisałem to, bo sam chciałbym o takich rzeczach czytać, gdybym pracował w innej dziedzinie. Myślałam, że niewiele osób będzie zainteresowanych, nigdy nie przypuszczałam, że tak wiele osób to kupi i na tej podstawie zmieni swoje życie. Wersja książki dla nastolatków stanowi obecnie część programu nauczania w 75% szwedzkich szkół. Wiele osób, zarówno młodych, jak i starszych, twierdzi, że dzięki temu zmienili swoje podejście do zdrowia psychicznego.
Jak my, czytelnicy, powinniśmy do tego idealnie podejść?
Nie musisz nic wiedzieć wcześniej. Starałem się to napisać tak, żeby było przystępne. To bardziej rozmowa niż wykład. Warto jednak pamiętać, że jest ono krótkie. Naprawdę ważyłem każde zdanie, dlatego polecam czytać je raczej powoli.
Wszyscy wiemy, że czasami jesteśmy na górze, czasami na dole, a jednak za każdym razem, gdy jesteśmy na dole, czujemy, że coś jest z nami nie tak. Czy przychodzą Ci na myśl jakieś stany emocjonalne, które są całkowicie normalne, a jednocześnie napiętnowane?
Jednym z nich jest na pewno niepokój – to uczucie, że coś jest nie tak. Jest to silniejsza forma strachu, często odczuwamy go fizycznie, na przykład w żołądku.
Najważniejszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić w związku z lękiem, jest to, że nie jest on niebezpieczny i faktycznie przypomina nam, że funkcjonujemy normalnie.
Jeśli jednak ogranicza to komuś życie, zdecydowanie powinien zwrócić się o pomoc – to oznaka siły.
Niedawno opublikowano nowy World Happiness Report mierzący poziom szczęścia na całym świecie. Kraje nordyckie (wraz z Holandią i Szwajcarią) co roku zajmują pierwsze miejsca w rankingu najszczęśliwszych narodów. Czy może to też wynikać z tego, że inaczej myślą o szczęściu?
Świetne pytanie, nie jestem pewien odpowiedzi, ale przypuszczam, że głównym powodem jest ciasna siatka bezpieczeństwa socjalnego. W Skandynawii większość ludzi ma dobrą edukację i opiekę zdrowotną, nie tylko ci z dużym portfelem. Dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne stają się ważnymi tematami tutaj, w Szwecji, uczy się ich w wielu szkołach, może to się do tego przyczynia.
Przepraszam za most osła, ale szczęściem napełnia nas czytanie książek. Jak inaczej, skoro jesteśmy księgarnią... Czy masz jakieś wskazówki dotyczące książek, które napełnią Cię szczęściem?
Interesujemy się książkami, bo interesuje nas życie. Czytanie to sposób na życie wielorakie
życia, a zatem największy lifehack. Prawdopodobnie istnieje ewolucyjny powód naszej miłości do historii, ponieważ poprzez czytanie możemy nauczyć się stawiać czoła problemom i dylematom, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Książka, która zawsze napełnia mnie szczęściem, to Tortilla Plain Johna Steinbecka. Inne książki, które mi się podobały i z których wiele się nauczyłem w ostatnich latach, to „Edukacja” Tary Westover i wszystkie autorstwa Rachel Cusk. Aktualnie czytam ostatni Knausgård. Niesamowity autor.
Czy uważasz, że człowiek może mieć w domu za dużo książek?
NIE! Ale zamiast czytać wiele książek, radziłbym bardzo uważnie przeczytać te dobre i
wielokrotnie. Zobacz, jak za każdym razem odnajdujesz w nich coś nowego. Oto czym się stają
odzwierciedleniem własnego rozwoju. Są książki, czy to beletrystyka, czy literatura faktu, które czytam niemal co roku. Czytałem Tortilla Plain jakieś dwadzieścia razy, to jak mój stary przyjaciel. To samo myślę o „Błej karcie” Steena Pinkera, „Zachowaniu” Roberta Sapolsky’ego i „Sapiens” Yuvala Harariego.
Ostatnie pytanie: Czy kierujesz się w życiu jakimś mottem?
Staram się pielęgnować ciekawość intelektualną i stale odkrywać nowe rzeczy. Nowe książki, nowe pomysły, nowe tematy i formy twórczej ekspresji. Rzeczywistość jest złożona i chcąc ją zrozumieć, nie można trzymać się tylko jednego tematu czy dziedziny nauki.