Ciekawe osobowości, tylko pół minuty czytania.
Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie dnia pozytywnie. Przykładowo krótki wywiad z ilustratorem i reżyserem filmów animowanych, Martinem Smataną, którego artystyczna i merytoryczna książka Rok Dobrego Rządzenia czeka na Ciebie w Terapii Książki.
Prawdopodobnie też to wiesz. Gdy tylko rano otworzysz oczy, ze wszystkich stron nadchodzi terror. I właśnie temu Martin postanowił położyć kres drugą książką z serii Rok dobrých správ , w której na czytelnika czekają 52 pozytywne, inspirujące historie z całego świata, uzupełnione oryginalnymi ilustracjami tekstylnymi.
Niewiele nowych książek wywołuje tak dobry nastrój!
Martin, w jakim stanie umysłu Cię właśnie złapaliśmy?
Obecnie intensywnie myślę o tym, jak będę kontynuować projekt Rok Dobrych Rządów i czy w przypadku trzeciej edycji odejmę od pierwotnej koncepcji, czy też pozostanę w starych rutynach. Poza tym nie mogę się doczekać zbliżającego się wyjazdu na targi książki dla dzieci w Bolonii, organizowane przez naszego wydawcę Petera Michalíka. Razem z kilkoma innymi słowackimi autorami i ilustratorami będziemy mogli cieszyć się pięknie ilustrowanymi książkami dla dzieci z całego świata i po raz kolejny cieszyć się targową atmosferą. Zwykle wychodzę z takich wydarzeń pełna inspiracji i mam niezwykle silną chęć stworzenia czegoś.
Jaka dobra wiadomość szczególnie Cię ostatnio uszczęśliwiła?
Zwycięstwo Petera Pavle w wyborach prezydenckich. Przypadkowo byłem w Pradze przez cały przedwyborczy tydzień kręcenia zdjęć, intensywnie śledziłem wszystkie dyskusje i muszę powiedzieć, że po ogłoszeniu wyników kamień spadł mi z serca. Oczywiście wizyta naszego prezydenta również mnie bardzo ucieszyła.
Jak myślisz, komu Twoja książka sprawi najwięcej radości?
Mocno wierzę i mam nadzieję, że przyniesie największą radość tym, którzy w ostatnich latach nabrali beznadziejnego poczucia, że świat z każdym dniem staje się gorszy z powodu negatywnych wiadomości. Jestem przekonany, że tak nie jest, a reakcje czytelników to potwierdzają.
Mówi się, że świadomość tego, za co jesteś teraz wdzięczny, pomaga w pozytywnym myśleniu. Czy możesz podzielić się z nami trzema rzeczami, za które jesteś teraz wdzięczny?
Tak, mi też to często pomaga. Na przykład, kiedy budzę się rano, przywykłem do tego, że będąc jeszcze w łóżku, myślę o tym, za co jestem wdzięczny i jakie mam szczęście, że mam rodzinę, że wszyscy jesteśmy zdrowi, że możemy mamy gdzie mieszkać, że możemy ćwiczyć i uprawiać sport, że mamy możliwość robienia tego, co sprawia nam przyjemność, że mamy w ogóle szansę się kształcić i iść do przodu, że nie ma tu wojny i tysiąca innych rzeczy o czym co jakiś czas sobie przypominam.
Jaki inny pozytywny nawyk ostatnio przyjąłeś?
Nawyki jako takie są dla mnie tematem, o którym mogłabym z pasją dyskutować godzinami. Kiedyś bardzo skupiałem się na ich budowaniu, czytałem o nich książki – na przykład duży wpływ wywarła na mnie książka Atomic Habits Jamesa Clear’a – i zbudowałem całą serię nawyków i rutyn w różnych porach dnia, które pomogły mi żyć zdrowsze i bardziej zorganizowane życie. Dziś nie podchodzę już do nich tak radykalnie i zajmuję się nimi swobodniej, sezonowo. Jeśli miałbym wybrać jedno, byłoby to chyba najłatwiejsze – zaraz po przebudzeniu wypijam szklankę wody.
Gdybyś mógł napić się kawy z dowolną osobą – żywą, martwą, prawdziwą lub fikcyjną – kto by to był i co byś jej powiedział?
Wow, to doskonałe pytanie do przemyślenia. Pierwsze co mi przyszło na myśl to Jiří Trnka, czeski reżyser filmów animowanych, który od wielu lat jest dla mnie wzorem do naśladowania. Pewnie zapytałabym go, jak udało mu się sześćdziesiąt, siedemdziesiąt lat temu zrobić tak piękne filmy lalkowe, które wciąż mają coś do powiedzenia dzisiejszemu widzowi. Chciałbym też osobiście poznać niektórych aktorów dobrej nowiny opisanej w mojej książce.
A co jeśli mógłbyś mieć supermoc, jaka by to była i jak byś jej użył?
Aby móc spojrzeć na sprawę lub problem oczami innych ludzi i dzięki temu lepiej ich zrozumieć.
Co najbardziej lubisz czytać?
Najbardziej lubię przeglądać pięknie ilustrowane książki dla dzieci, lubię też czytać literaturę dotyczącą samorozwoju, która według mojej żony zajmuje zbyt dużo miejsca w naszej bibliotece.
Którą książkę teraz czytasz?
Obecnie na mojej szafce nocnej znajdują się Almanach Navala Ravikanta , Kodeks dobowy Satchina Pandy, O czym mówię, kiedy biegam Harukiego Murakamiego i „Wymyśl to” o twórcach zabawek. W zależności od nastroju, czasami sięgam po niektóre z nich.
Ostatnie pytanie: Czy kierujesz się jakimś mottem?
Jeśli nie strzelasz, nie zdobywasz punktów.