Ciekawe osobowości, zaledwie kilka minut czytania.
Zacznij już dziś od otwierającego oczy wywiadu z Marcelą Poláčkovą i Dagmar Krišovą, autorkami wspaniałej wiadomości Dzieci też chcą wiedzieć. Gorąco polecamy każdemu, kto opiekuje się dziećmi, dlatego była to pozycja obowiązkowa w terapii książkowej.
Jak upewnić się, że jesteś osobą, do której dziecko nie waha się zwrócić po poradę?
Odpowiedź znajdziesz w nowej książce Dzieci też chcą wiedzieć, która fachowo, ale przejrzyście omawia relacje, seksualność, ciało i jego rozwój od dzieciństwa do dorosłości.
Autorki z organizacji Konsent na podstawie wywiadów z ekspertami i danych osobowych podają pomocną dłoń, jak rozmawiać z dziećmi o masturbacji, a może pierwszych miłościach, rozstaniach, porno i przemocy seksualnej – także w cyberprzestrzeni. Dla jeszcze lepszego zrozumienia Marcela i Dagmary podają modelowe przykłady takich rozmów.
Degustację przeprowadzamy w formie wywiadu.
Jakie narzędzia edukacyjne są równie dobrze zachowane, co wciąż rozpowszechnione?
Marcela : Chowanie się za zwrotami typu „masz jeszcze na to mnóstwo czasu”.
Dagmara : Cisza.
Kiedy najlepiej rozpocząć edukację seksualną?
M .: Idealnie powinniśmy zacząć od siebie. Aby zastanowić się, jakie uczucia budzą w nas określone tematy i pracować z nimi, aby dowiedzieć się, jakie są nasze postawy i wartości oraz jak są one przepisane w naszym codziennym życiu.
P .: Z dziećmi od urodzenia. Prowadzimy edukację seksualną, nawet jeśli myślimy, że tak nie jest. Nawet milczenie jest edukacją seksualną.
Z jakim największym mitem spotykasz się w tej kwestii?
P .: Że edukacja seksualna dotyczy tylko reprodukcji i zapobiegania ciąży i seksualności
zakażenia przenoszone. Edukacja seksualna obejmuje jednak także tematykę relacji, komunikacji,
stosunek do własnego ciała, integralność cielesna, tożsamość, seksualność...
M .: Że edukacja seksualna nie jest potrzebna, bo dzisiejsze dzieci wszystkiego dowiadują się w internecie. To prawda, że dzisiejsze dzieci mają stosunkowo łatwy dostęp do informacji, jednak nie można polegać na nich, jeśli chodzi o zdobywanie zweryfikowanych informacji w Internecie czy w grupie rówieśniczej. Musimy pomóc im się z nimi zapoznać. Co więcej, nie wszystko można gdzieś przeczytać. Ważną częścią edukacji seksualnej są także dyskusje, dzięki którym młody człowiek może uporządkować swoje postawy i wartości.
Jaka część lub informacja w książce będzie najprawdopodobniej największą niespodzianką dla czytelnika?
P .: Myślę, że książka nie zawiera jednej wielkiej niespodzianki, a raczej serię częściowych aha
momenty, w których czytelnicy zdają sobie sprawę – och, to też ma związek z seksualnością, wcześniej bym o tym nie pomyślała.
M .: Niespodzianką, jak sądzę, może być świadomość, że edukacja seksualna wcale nie musi taka być
straszny, ale radosny sposób na pogłębienie relacji z dziećmi.
Czy podczas pracy nad książką odkryłeś coś, co Cię zaskoczyło?
P .: Zbieranie historii o penisach było dla mnie interesujące. Historie o tym, jak w wibrującym autobusie osiąga się niechcianą erekcję, a potem wymyśla, jak przyzwoicie wysiąść, tak aby nikt nie zauważył, tego nie wiedziałam jako właścicielka sromu i byłam zaskoczona, jak wiele osób ma podobne doświadczenia .
M .: Miłą niespodzianką była dla mnie informacja, jak duży jest temat edukacji seksualnej
przemawia do ludzi i jak silna jest ich potrzeba dzielenia się dotychczasowymi doświadczeniami i odpowiedniego zrozumienia swojego wychowania.
Czy osobiście masz coś, co chciałbyś, żeby ktoś ci wyjaśnił w dzieciństwie, abyś nie musiał później sam się nad tym zastanawiać?
P .: Z punktu widzenia seksu myślę, że byłem dobrze poinformowany, ale z punktu widzenia relacji ciągle odkrywam pewne wzorce komunikacji, które sprawdzałem w domu i które nie do końca się sprawdzają. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy rodzice mogą pomóc dzieciom to dostrzec. To raczej kwestia psychoterapii.
Jak myślisz, co sprawia, że związek jest zdrowy?
P .: Chęć refleksji nad własnym zachowaniem i wspólne poszukiwanie tego, jak to zrobić, aby wszyscy czuli się komfortowo w związku.
M .: Wspólne tworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której można otwarcie komunikować swoje uczucia i potrzeby oraz rozmawiać na tematy intymne.
Czy są tematy, które powinny pozostać tematem tabu w rozmowach dzieci i rodziców?
P .: Pisząc, natknęliśmy się na kilka historii, w których małe dzieci przeżyły traumę w wyniku bliskiego kontaktu z życiem seksualnym rodziców – na przykład znalazły zdjęcia przedstawiające wyraźnie seksualny charakter, na których ich rodzice wyobrażali sobie lub wielokrotnie słyszeli, jak ich rodzice uprawiali seks w pokoju obok . Z pewnością nie powinno być tematem tabu to, że rodzice uprawiają seks (jeśli go uprawiają), możemy o tym rozmawiać, ale na przykład zdjęcia rodziców o charakterze jednoznacznie seksualnym lepiej byłoby odpowiednio ukryć. A jeśli dziecko je odnajdzie, dobrze byłoby porozmawiać o swoich uczuciach i spróbować wyjaśnić sytuację.
Dlaczego tak wielu z nas boi się tematów związanych ze zdrowiem seksualnym?
P .: Nie wiem, czy to zwykły strach, może bardziej przyzwyczajenie i wstyd z nim związany. Wierzę jednak, że to się powoli zmienia.
M .: Moim zdaniem przyczynia się do tego również błędne założenie, że aby otworzyć te tematy, musimy najpierw poznać odpowiedź na wszystkie możliwe pytania, które mogą paść od dzieci i młodzieży. Jednocześnie wystarczy, że będziemy gotowi przyznać się dziecku, że nie znamy odpowiedzi. Dlatego jeśli dziecko zadaje pytanie, warto w pierwszej kolejności docenić je za to pytanie i poznać jego kontekst, a wtedy łatwo wspólnie znajdziemy odpowiedź.
Czy przychodzą Ci na myśl inne książki o podobnej tematyce, które poleciłbyś swoim czytelnikom?
M .: Polecam książkę Egzorcyzm diabła. O związkach, seksie i intymności autorstwa Teresy
Ferjančekovej i Zuzany Kašparovej, która burzy stereotypowe wyobrażenia na temat seksu i intymności, oraz książkę Nowoczesna samoobrona autorstwa Jasmíny Houdek i Pavla Houdka o tym, jak bronić swoich granic i zapobiegać molestowaniu.
O książce Dzieci też chcą wiedzieć podczas Book Therapy w Brnie już 2 maja o godz. 19:00.
Przyjdź na naszą debatę z Konsentem o książce Dzieci też chcą wiedzieć! Debata przeznaczona jest dla wszystkich, którzy interesują się powyższą tematyką i chcą wziąć udział w konstruktywnej i otwartej dyskusji.